Жовчнокам’яна хвороба (ЖКХ, холелітіаз) є захворюванням, для якого характерно утворення каменів у порожнині жовчного міхура і його протоках.
Структура конкрементів буває різною: шари, кристали, аморфні або волокнисті камені. Щодо розмірів конкрементів – діаметр може варіюватися від 1 мм до кількох см в діаметрі. Як правило, патологія частіше зустрічається серед жінок після 40 років (втричі частіше за чоловіків).
Причини жовчнокам’яної хвороби
Вважається, що головні причини ЖКХ криються у виробленні печінкою зміненої жовчі, яка осідає і утворює камені, та патологічних процесах у жовчному. Однак існує й низка інших факторів:
- нерегулярні прийоми їжі (переїдання/голодування);
- переважання гострої, смаженої, жирної їжі, маринадів та копченостей;
- часте вживання алкоголю;
- прийом медикаментів (НПЗП, контрацептиви);
- гіподинамія;
- спадковість;
- іноді – вагітність;
- надмірна вага;
- цукровий діабет та патології ПЗ;
- дискінезія жовчовивідних шляхів;
- вроджені патології;
- хвороби печінки.
Симптоматика жовчокам’яної хвороби
Хвороба може довго не виявляти симптомів. Перші ознаки ЖКХ людина можу відчути тільки через 5 років після початку.
Головні симптоми при ЖКХ:
- біль у правому підребер’ї та в епігастрії, іррадіючі в лопатку, плече або поперек.
- ниркова коліка;
- гіркота та відрижка.
- нудота і блювота.
Що буде, якщо не лікувати ЖКХ
Прогресування патології рано чи пізно призведе до ускладнень:
- загострення холециститу, що вимагатиме негайної операції;
- висока вірогідність появи каменів у загальній протоці (у кожного 5-го хворого);
- панкреатит;
- холангіт (погіршення видалення з печінки жовчі), що супроводжується лихоманкою, анемією і ознобом й призводить до численних абсцесів;
- гепатит;
- свищі;
- онкологія.
Методика лікування жовчокам’яної хвороби
Діагностувати ЖКХ як правило не складно. Після збору анамнезу і скарг хворого встановлюється первинний діагноз. Для його уточнення використовують комплексне обстеження організму, щоб розробити індивідуальний план лікування.
У медичному центрі «Оксфорд Медікал Рівне» діагностика включає:
- УЗД органів черева (стандарт для виявлення конкрементів у жовчному та його протоках, визначення розмірів та кількості);
- біохімічний і загальний аналізи крові;
- МРТ і КТ з введенням контрасту;
- ЕГДС;
- ретроградна ендоскопічна холангіопанкреатографія.
Сучасне лікування розділяють на консервативні методи і хірургічні. Безопераційне лікування проводиться на початковій стадії патології та при малих розмірах конкрементів. В такому випадку часто рекомендовано регулярне спостереження у клініці. При великих каменях і при тяжкому перебігу захворювання роблять операцію.
Консервативні методи лікування ЖКХ
Терапія ліполітиками. Призначаються препарати, які розщеплюють камені. Сьогодні широко використовують урсодезоксихолеву кислоту. Ефект спостерігається при малих каменях, які складаються з холестерину.
Літотрипсія. Є неінвазивним способом роздроблення каменів на малі уламки та їх виведення. Утворення розбивають ультразвуковим впливом. В даному випадку лікар може заборонити приймати ліки, що розріджують кров, а також перед процедурою не можна кілька годин пити і їсти.
Будь-яке медикаментозне лікування супроводжує дієта, що складається з продуктів, оброблених варкою або паром. Дозволене нежирне м’ясо та риба, бобові та крупи, термічно оброблені овочі та знежирена молочка. Категорично заборонені: консерви, копчені продукти, маринади й гострі соуси, кислі продукти тощо.
Хірургічне лікування. Операція при ЖКХ (холецистектомія) показана при відсутності результатів медикаментозної терапії. В таких випадках жовчний міхур з камінням видаляють.
Додаткові причини зробити операцію:
- камені займають понад треті міхура;
- ЖКХ протікає з регулярними коліками;
- запущена хвороба з ускладненнями.
Методи оперативного втручання
Відкрита операція – видалення міхура через розрізання тіла біля правого підребер’я. Після маніпуляції залишається шрам приблизно 10-12 см.
Лапароскопія – впроцесі в стінці черева формують 3 або 4 проколи, у які поміщають інструмент. Під відеоконтролем міхур видаляють і виймають з черева через прокол. Шрами майже непомітні.
Пацієнти з жовчнокам’яною хворобою, які відтягують лікування, дуже ризикують. Між тим своєчасне звернення до медичного центру «Оксфорд Медікал Рівне» й проходження усіх процедур дозволить жити повноцінним життям!
Лікуйтеся та будьте здорові!
ЗАПИСАТИСЯ НА ПРИЙОМ