Панкреатит є запаленням підшлункової, коли ферменти залози починають активізуватися не в кишківнику, а в сусідніх тканинах, руйнуючи їх. При важкій формі ферменти проходять у кровотік, виводячи з ладу серце, нирки та печінку.
Як правило, панкреатит розвивається через неправильне харчування та зловживання алкогольними та солодкими напоями. Це перевантажує підшлункову, вона посилено виділяє ферменти, «зношується» й запалюється.
Перші симптоми панкреатиту схожі на інтоксикацію. Спостерігається біль у підшлунковій, нудота і блювання жовчю, слабкість, висока температура та рясний піт.
Гостра стадія панкреатиту триває біля 2 тижнів. При своєчасному лікуванні людина повністю одужує. Запущений випадок буде докучати загостреннями. Хронічна патологія в період ремісії вимагає дотримання рекомендацій лікаря та регулярних обстежень для контролю стану.
Якщо тривалий період не зважати на симптоми патології, розвиваються ускладнення:
- внутрішня кровотеча;
- сепсис;
- абсцес;
- жовтяниця;
- псевдокісти та кісти ПЗ;
- судинна недостатність;
- летальний наслідок через шок та ускладнення від стрімкого розвитку інфекцій.
Запущений панкреатит анатомічно змінює протоки ПЗ, вражає сусідні органи й тканини (звужується 12-пала кишка, виникають тромби, накопичується рідина у черевній порожнині).
Панкреатит може раптово загостритися, часто це виникає вночі, тому треба негайно викликати швидку.
Діагностика панкреатиту
В будь-якому випадку на ознаки панкреатиту варто реагувати одразу та швидко записатися на прийом до гастроентеролога медичного центру «Оксфорд Медікал Рівне».
Постановка діагнозу передбачає опитування та первинний огляд. Лікар збирає анамнез й направляє хворого на обстеження для остаточного резюме та складання лікувального плану.
Серед методів діагностики застосовують:
- загальні аналізи сечі;
- біохімію крові;
- ФГДС;
- УЗД.
Лікування панкреатиту
Панкреатит може лікуватися медикаментозно та хірургічно.
Безопераційне лікування
При гострій стадії панкреатиту необхідно спочатку мінімізувати навантаження на ШКТ. Пацієнт має поголодувати протягом 1-2 діб і потім харчуватися дієтично. Паралельно призначаються певні ферменти для компенсації функцій ПЗ, а також для зменшення активності протеолітичних ферментів. Також показаний прийом знеболюючих, спазмолітиків, препаратів для нормалізації електролітного й водного балансу, та антибіотиків (при інфікуванні). У тяжких випадках показана гормональна терапія.
Рідко панкреатит розвивається через спадковість та зміни структур тканин. В даному випадку хвороба є хронічною.
Лікування цього типу панкреатиту складається з наступних дій:
- періодичний прийом спазмолітиків та контроль больового синдрому;
- сечогінні засоби;
- усунення симптомів при нудоті та блюванні;
- вітамінізація;
- лікувальне періодичне голодування.
Хірургічне лікування
Операцію призначають у випадку гнійного процесу, запаленнях черева, панкреонекрозі, підозрах на рак, холедохолітіаз й ін. патології, що загрожують життю в теперішній момент.
Терапію підбирають індивідуально для кожного пацієнта залежно від його стану, типу захворювання та інших особливостей. При недотриманні рекомендацій лікаря, а також ігноруванні ознак, що проявилися вперше, підвищується ризик ускладнень панкреатиту, до некрозу та відмови внутрішніх органів через тяжку інтоксикацію.
Профілактика панкреатиту
По відновленню функціонування ПЗ необхідно дотримуватися дієти (не переїдати, харчуватися дробно, виключити смажене, жирне й гостре, обмежити молочні продукти, каву, консерви), мінімізувати стрес та виконувати помірні фізичні вправи. Також варто відмовитися від паління та зловживання алкоголем та енергетиками.
Не зволікайте з лікуванням хвороб ШКТ. Бережіть себе, вчасно звертайтеся за медичною допомогою, проходьте обстеження в медичному центрі «Оксфорд Медікал Рівне» та будьте здорові!
ЗАПИСАТИСЯ НА ПРИЙОМ