Виразка – захворювання хронічного характеру, яке поступово розвивається та проявляється в ушкодженні слизової шлунку та 12-палої кишки. В гострих формах стінки органів починають руйнуватися, а вміст шлунку виходить у порожнину черева, що небезпечно для життя.
Крім зловживання шкідливою їжею, палінням та алкоголем, причина криється в зараженні бактерією H. pylori, що живе в шлунковому соці, потрапляючи туди через недотримання правил гігієни. Є й інші причини: прийом ПЗНП, фізичні травми живота, інфекції та запалення (сифіліс, туберкульоз, запалення ПЗ).
Ознаки виразки шлунку і 12-палої кишки
Симптоматика доволі виражена й проявляється наступними станами:
- періодичним болем у верхньому відділі живота;
- печія через 2 години після їжі;
- нудота після їжі і блювання;
- втрата апетиту.
Серед неспецифічних ознак – білий щільний наліт на язиці та хронічні закрепи.
Ускладнення від виразки
Захворювання дуже небезпечне й провокує появу наступних патологій:
- кровотеча верхніх частин ШКТ – криваве блювання, кров’янистий або дьогтеподібний кал;
- перфорація – раптовий пронизливий біль в епігастрії та швидкий розвиток перитоніту;
- пілоростеноз – наслідок тривалого набряку і запалення в зоні виразки при якому застоюється вміст шлунку, виникає нудота, масивне блювання, гіпокаліємія;
- прорив органу – порушення цілісності шлунку та кишки, що призводить до викидання вмісту і соку шлунку в черево, що супроводжується гострим болем;
- перетворення виразки в онкологію – ураження може переродилися в злоякісну пухлину і прорости у сусідній орган.
Усі перелічені стани приносять великі страждання, тому, щоб не занапастити своє життя, при ознаках патології не зволікайте звернутися до медичного центру «Оксфорд Медікал Рівне» за професійною допомогою.
Як лікують виразку шлунку
Ефективне лікування завжди починається з діагностики. Стан загострення має виражену клінічну картину, тому попередній діагноз ставлять одразу і негайно госпіталізують хворого. Якщо є підозри та сумніви, обов’язково проводиться додаткове обстеження.
Основні методи діагностування:
- УЗД і рентгенографія – допоможуть виявити виразки, пухлини та ін. утворення й патології;
- ендоскопія – введення через стравохід зонду з камерою, яка передає зображення внутрішнього стану шлунку та 12-палої кишки на екран (так виявляються ерозії, точне місцезнаходження виразки тощо);
- лабораторне обстеження – аналіз крові і сечі, посів на H. Pylori.
З сучасними діагностичними методами можна точно встановити причини хвороби та обрати ефективне лікування.
Медикаментозна терапія
Людина з виразкою 12-палої кишки та шлунка має приймати препарати протягом усього життя, особливо при періодичних загостреннях. На хронічній стадії повне одужання неможливе, проте можна підтримувати здоров’я на прийнятному рівні, дотримуватися профілактичних заходів, регулярно обстежуватися та стежити за самопочуттям.
Консервативне лікування полягає в прийомі антибактеріальних препаратів для зняття запалення і знезараження організму.
У випадку виразкового загострення призначають макроліди, тетрацикліни, пеніцилін та нітромідазол. На стадії ремісії спеціаліст, який веде пацієнта, дає низку рекомендацій щодо режиму дня і харчування, а також призначає лікарські засоби для підвищення захисних якостей слизової (наприклад, Де-Нол, Сукральфат тощо) та антисекреторні препарати (Гастроцепін, Сайтотек та ін).
Дієта при виразці
Перелік продуктів дуже великий, тому з нього легко скласти збалансований раціон. Харчування коригується індивідуально, залежно від стану пацієнта і особливостей його патології.
Задача хворого дотримуватися порад фахівців, щоб мінімізувати загострення і вести повноцінний спосіб життя.
При виразці шлунку і 12-палої кишки заборонено вживати наступні продукти:
- смажену, копчену, мариновану і консервовану їжу;
- газовані напої, міцну каву і чай;
- молочні продукти (крім натурального йогурту);
- овочі, що спричиняють бродіння і утворення газів.
Алкоголь – категорично не можна! Навіть якщо при малих дозах спирту зникають больові відчуття – це омана. При такому «знеболенні» можна вчасно не відчути прорив та кровотечу, що часто закінчується летально. Якщо пацієнт переніс операцію, перші кілька днів показано голодування, а потім вживання дуже обмеженого списку продуктів.
Виразка 12-палої кишки і шлунку є патологією, що потребує допомоги кваліфікованого медика. Своєчасний запис до медичного центру «Оксфорд Медікал Рівне» знизить ризик загострення виразки та її розриву. Спеціаліст комплексно діагностує стан пацієнта, грамотно скоригує харчування та індивідуально підбере найефективнішу схему лікування.
ЗАПИСАТИСЯ НА ПРИЙОМ