Коліт є запальним захворюванням, що вражає товстий кишківник, а саме – ободову кишку. У здоровому організмі у цьому відділі всмоктується вода, розвивається корисна мікрофлора й формуються випорожнення. Відповідно, при захворюванні ці функції порушуються.
Типи колітів
За перебігом виділяють хронічну та гостру форму коліту. Гострий як правило провокують інфекції від вірусів, грибків і бактерій. Також цю форму часто супроводжує запалення тонкої кишки (ентероколіт) і гастрит. Тривалий больовий синдром переходить у хронічну стадію й може протікати без виражених симптомів.
Також хронічний коліт – це результат тяжких патологій ШКТ:
- хвороби Крона;
- неспецифічної форми виразкового, спастичного та алергічного коліту.
Загальні ознаки коліту
- діарея/закреп;
- метеоризм;
- раптові болі;
- бурчання живота;
- фальшиві або термінові позиви до туалету;
- відчуття недовипорожнення.
Хронічні коліти – дуже підступні й поступово руйнують ШКТ. Тому, якщо вас переслідують подібні симптоми, терміново зверніться у медичний центр «Оксфорд Медікал Рівне» до гастроентеролога.
Лікувальні заходи
При підозрі коліту важливо не тягнути з візитом до лікаря, адже тільки спеціаліст зможе призначити адекватне лікування залежно від причини хвороби, її стадії та індивідуальних рис організму.
Лікування починається з огляду у гастроентеролога та обстеження, результати якого точно покажуть особливості протікання хвороби.
Коліт діагностують через загальні аналізи сечі, калу та крові. Також проводиться УЗД, КТ, рентген ШТК і колоноскопія.
Гостру форму коліту, а також типи хвороби, для яких встановлена чітка причина виникнення (антибіотикоасоційований тип коліту), можливо вилікувати назавжди. Головна мета при лікуванні хронічної форми – позбутися симптомів і досягти тривалої ремісії.
З діагнозом коліту терапія триває від 2-3 діб до кількох місяців й загалом починається з дієти. Більш прицільне лікування залежить від типу і тяжкості захворювання.
В разі хронічного захворювання лікар призначає препарати для нормалізації стулу (від діареї/закрепу), пробіотики, спазмолітичні засоби, регулятори моторики кишківника. При гострих стадіях, виразковому коліті або хворобі Крона показаний прийом протизапальних гормональних препаратів (глюкокортикоїдів). Якщо позитивна динаміка медикаментозної терапії відсутня, а також спостерігаються глибокі виразки та кровотечі, призначається хірургічне втручання.
Для швидшого й кращого ефекту до комплексного лікування коліту додається фізіотерапія та лікування у санаторії з мінеральними джерелами.
Особливості харчування при колітах
Дієта – важливий етап лікування колітів та уникнення загострень. Загострення коліту для кожного пацієнта викликають різні страви, тому застосовується елімінаційна дієта (поступове виключення з раціону окремих продуктів і контроль динаміки).
Спровокувати коліт можуть солодощі, жирні страви та природні алергени (мед, морепродукти, деякі трави).
Під забороною вершки, масло, свіжі грубі фрукти (яблука), кондитерка, спеції, міцний алкоголь, а також напої, що бродять (пиво, вино, квас). При метеоризмі слід вилучити з раціону відповідні продукти: газовану воду, капусту, булки та насіння.
Профілактика колітів
Проводячи лікування, лікарі медичного центру «Оксфорд Медікал Рівне» в обов’язковому порядку додають методи запобігання хворобі. Треба збагатити раціон кисломолочними продуктами, пюре з картоплі, морквяним соком.
Займайтесь спортом, адже коліт може бути наслідком гіподинамії та застою крові. Навіть регулярні прогулянки пішки принесуть користь. Ефективне також плавання й силові тренування середньої інтенсивності.
Турбуйтеся про себе, а у разі потреби звертайтеся до гастроентеролога медичного центру «Оксфорд Медікал Рівне»!
ЗАПИСАТИСЯ НА ПРИЙОМ