Ревматологія – це розділ клінічної медицини, пріоритетним напрямом якого вважається діагностика та лікування ревматичних хвороб. Подібні патології характеризуються локальним або системним ураженням сполучної тканини, суглобів і змінами в роботі опорно-рухового апарату.
До ревматолога слід звернутися у разі появи наступних симптомів:
тривалий, постійний біль у суглобах і м’язах, який виник без причини;
набряклість, почервоніння та припухлість суглобів;
порушена рухливість у суглобі, скутість при рухах;
постійний озноб, підвищена температура, слабкість, періодичний біль у суглобах;
ниючий біль у хребті;
генетична схильність;
направлення від інших вузьких фахівців для встановлення точного діагнозу.
Коли відбувається ураження суглобів і сполучної тканини
Говорити в ревматології про вік досить складно, оскільки багато ревматичних хвороб характерні для людей різного віку. Наприклад, остеопорози частіше зустрічаються у людей літнього віку, після 60 років.
Системний червоний вовчак характерний і зустрічається у жінок молодого віку, ревматоїдний артрит вражає суглоби частіше всього у віці від 40 років. На хворобу Бєхтєрєва хворіють молоді чоловіки у віці від 20 років, а ревматизмом – підлітки. Тому у будь-якому віці при характерних скаргах слід без зволікання звертатися за допомогою до ревматолога.
Які захворювання лікує ревматолог
Існує думка, що лікар-ревматолог займається лікуванням тільки ревматизму, проте це зовсім так. До цієї групи відноситься більше 200 захворювань:
ревматоїдний артрит, ревматичний артрит;
хвороба Бєхтєрєва, поліартрити;
васкуліти, системні склеродермії, червоний вовчак;
гостра ревматична лихоманка;
остеоартрити;
остеопорози.
Що таке ревматизм
Ревматизм – це системне захворювання, яке викликають патогенні збудники (стрептококи). Локалізація ревматизму – серцева оболонка. При цьому найчастіше хворіють підлітки у віці 14–18 років. Розпізнати і виявити захворювання на ранніх етапах досить складно, оскільки симптоми дуже схожі на банальну ГРВІ (підвищення температури, слабкість, млявість, незначний біль і ломота у суглобах).
При подальшому прогресі ревматизму з’являються наступні симптоми:
Досвідчений лікар при аускультації може почути в грудній клітині трепетання перикарду, яке говорить про місце локалізації ревматизму. По сукупності скарг і огляді ревматолог направляє пацієнта на стаціонарне лікування.
Ревматизм – це дуже небезпечне та складне захворювання, яке у багатьох випадках призводить до інвалідності.
Методи діагностики та лікування в ревматології
Для підтвердження діагнозу ревматолог направляє на лабораторні дослідження (серологічні тести). Важливим маркером оцінки міри запалення, рівня розвитку хвороби, а також прогнозування розвитку ревматичних недуг є аналіз крові хворого (СОЕ, С – реактивний білок). Також лікар використовує ряд додаткових біомаркерів для оцінювання результатів терапії, прогнозування стану в майбутньому. Проводиться біопсія тканин.
Для лікування пацієнтів з ревматичними захворюваннями використовують такі групи ліків: антибіотики, нестероїдні протизапальні та гормональні засоби.
Прийом у лікаря-ревматолога в медцентрі «Оксфорд Медікал»
На прийомі лікар вислуховує скарги, ставить уточнювальні питання, проводить огляд пацієнта й призначає ряд необхідних досліджень, а після постановки діагнозу призначає лікування і контролює цей процес. Саме лікування при цьому може бути як амбулаторним, так і стаціонарним.
При виникненні болю у суглобах, набряклості та почервонінні без явної причини (травматичних ушкоджень) слід негайно звертатися до фахівця. У короткі терміни ревматичні хвороби стають причиною втрати рухової функції, а через деякий час можуть стати причиною інвалідності! При появі перших симптомів не затягуйте й відразу ж звертайтеся за лікарською допомогою. Саме вчасне звертання дає можливість почати ефективний лікувальний процес і згодом уникнути важких ускладнень.
Для людей з хронічними ревматичними захворюваннями регулярне відвідування ревматолога допоможе зменшити симптоми й скоротити кількість загострень.
ЗАПИСАТИСЯ НА ПРИЙОМ