Гастродуоденіт – запалення пілоричної області шлунку, яке згодом переходить на 12-палу кишку.
Первинну стадію хвороби діагностують навіть у дітей 5-6 років. Також у групі ризику знаходиться молодь. Це зумовлено особливостями роботи клапана між 12-палою кишкою та шлунком. Гастродуоденіт відносять до гастриту хронічної форми через те, що у запалення залучається кишка.
Причини виникнення гстродуоденітів
Головним чином розвиток гастродуоденіта спричиняє Helicobacter pylori. Також цей стан провокується гастритом і виразкою. Самопочуття погіршується раптово.
Симптоми гастродуоденіта:
- тяжкість та стискання після кожного прийому їжі;
- поганий запах з рота, гіркота у роті;
- метеоризм, діарея та закрепи;
- нудота;
- відрижки.
Серед неспецифічних ознак – сонливість і млявість. Через запалення погано виробляється шлунковий сік, погіршується загальна моторика ШКТ. Це в свою чергу порушує перетравлення.
Гастродуоденіт, що виникає вперше і стрімко розвивається – це гостра форма. Не вилікуваний гастродуоденіт набуває хронічної форми. Запущений випадок може перейти у виразку та навіть онкологію. Також серед ускладнень – кровотечі та перфорація шлунку, тому необхідно одразу записатися на консультацію до гастроентеролога медичного центру «Оксфорд Медікал Рівне», адже у запущеній формі патологія ускладнює життя й обмежує звичні справи. Вчасне обстеження та лікування вкрай важливе для запобігання тяжких ускладнень.
Крім загальних аналізів, діагностика включає ендоскопію та гістологію. Додатково проводять УЗД, рН-метрію та рентген.
Лікування гастродуоденітів
Тактика і стратегія залежить від типу та ступеня захворювання. Перші дві доби бажано утриматися від їжі, а протягом першого тижня рекомендований постільний режим. Також на початкових стадіях гастродуоденіта лікування починають з дієти. Включають нежирні протерті страви, обов’язково – теплі. Дієта поєднується з медикаментозним лікуванням.
Загалом при підвищеній кислотності у лікуванні застосовується протонна помпа, інгібітори та антациди. Захворювання з низькою кислотністю і дисфункцією підшлункової, призначають ферменти. При позитивному тесті на Helicobacter pylori показані антибіотики. Також лікар призначає обволікаючі препараті та знеболювальні.
Особливості фізіотерапії і харчування
При гастродуоденітах повністю прибирають з раціону грубоволокнисту й жирну їжу. Хліб і деякі солодощі вживаються дуже обмежено. Забороняється смажене та гостре, міцний чай, кава і алкоголь. Дієти слід дотримуватися деякий період після курсу лікування. Щодо фізіотерапії – показаний прийом мінеральної води, лікувальні грязі та ванни, форези, КВЧ тощо.
При своєчасній і грамотній терапії гостра форма лікується приблизно 2-3 тижні, а хронічний гастродуоденіт – за 2 роки. Хронічно хворі знаходяться на обліку та мають проходити огляд кожні 6 місяців. Динаміку протікання хвороби контролюють езофагогастродуоденоскопією.
Важливо! При легкому перебігу пацієнт проходить лікування амбулаторно, приймає медикаменти й дотримується дієти. Госпіталізація показана у наступних випадках:
- відсутність позитивної динаміки від медикаментів;
- сильне загострення (постійні болі, диспепсія);
- регулярні рецидиви.
Запобігти гастродуоденіту можна за допомогою правильного харчування та загального здорового способу життя. Уникайте шкідливої неякісної їжі, сумнівних дієт і голодування. Регулярно займайтеся спортом. Також важливо своєчасно лікувати запалення та інфекції – це дозволить підтримувати здоров’я ШКТ та інших систем організму. Але й при перших симптомах і дискомфорті в області шлунку звертайтеся до медичного центру «Оксфорд Медікал Рівне»!
ЗАПИСАТИСЯ НА ПРИЙОМ