Гастрит – запалення слизової шлунку. Він проявляється порушенням секреції кислоти, через що організм гірше засвоює їжу. В медичній практиці існує гастрит з пониженою або підвищеною кислотністю гострої та хронічної форми.
Причини виникнення гастриту
Стандартно гастрит провокують декілька чинників:
- нездорові харчові звички (перекуси на бігу, сухом’ятка, надто гаряча або крижана їжа);
- тривалий прийом ліків (залізо, препарати з аспірином);
- погана екологія.
Ще один фактор виникнення гастриту – це бактерія Helicobacter pylori. Бактерії присмоктуються до стінок, продукуючи речовини, що зменшують кислотність. Це руйнує слизову, і в результаті з’являються виразки та гастрити.
При тривалому болі в верхній частині шлунку, відрижках і нудоті рекомендуємо якнайскоріше записатися на прийом до гестроентеролога медичного центру «Оксфорд Медікал Рівне». Лікар встановитьє форму і тип захворювання за результатами опитування, огляду і досліджень.
Діагностика складається із загальних аналізів сечі, клініки та біохімії крові, тесту на Helicobacter та гастроскопії. Іноді додають рентген стравоходу і шлунку із застосуванням контрасту.
Методи лікування гастритів
Загальні заходи терапії полягають в дотриманні дієти й прийомі медикаментів. З раціону виключають копчені, солоні та гострі продукти, які подразнюють шлунок. Таблетки сприяють нормалізації кислотності та знеболенню, стимулюють відновлення тканин та вбивають шкідливі бактерії.
Серед них – ліки для нормалізації кислотності, таблетки від печії, в’яжучі засоби (для зменшення запалень), антибактеріальні засоби (при наявності Helicobacter), ферменти та спазмолітики. Препарати прописують залежно зниженої або підвищеної форми кислотності у пацієнта.
Терапія гастриту з високою кислотністю
В даному випадку хвороба проявляється ниючим болем у шлунку, що може з’являтися періодично. Також стан супроводжується печією, нудотою, здуттям і закрепом.
Лікування включає 2 етапи:
1. Медикаменти
Лікар призначає антациди та ліки, що обволікають стінки шлунку та знижують кислотність, і адсорбенти, які є захистом слизової та перешкоджають всмоктуванню шкідливих елементів.
2. Дієта
Харчування коригується в сторону вживання щадних продуктів. При підвищеній кислотності виключаються страви, які можуть спровокувати посилену секрецію кислоти (гострі, пряні, копчені тощо). Під забороною продукти, що механічно подразнюють слизову. Сюди відноситься грубоволокниста їжа: хліб з «грубої» муки або висівками, риба з дрібними кісточками, а також гриби, цитрусові та свіжі овочі/фрукти, бобові.
Терапія гастриту з низькою кислотністю
Серед основних проявів цього типу гастриту виділяють часті відрижки, закреп/діарею, болі в шлунку, гіркоту у роті, нудоту та метеоризм.
Лікування передбачає прийом препаратів і дієту. Харчування націлено на стимуляцію секреції шлункової кислоти. Наприклад, показано вживання соків з винограду та моркви, полуниці, томатів та ін. Також рекомендовано вживати запечену або варену їжу. Допустимо небагато риби, м’ясні супи, в міру дозволений буряк, сливи та гранати.
При загостренні гастриту перша доба має пройти на голодуванні та розвантаженні запаленого шлунку. Дозволено відвар шипшини і вода. В процесі згасання симптомів можна додати в’язкі каші, перетерте м’ясне пюре (відварна курка/індичка). Для різноманіття можна ввести омлет на пару з малою кількістю солі.
Не ігноруйте болісні відчуття у шлунку! Це може бути гастрит, який без належного лікування переросте в хронічну стадію з багатьма ускладненнями. Своєчасно звертайтеся за допомогою у медичний центр «Оксфорд Медікал Рівне» до гастроентеролога, який допоможе позбутися хвороби без ризику для здоров’я.
ЗАПИСАТИСЯ НА ПРИЙОМ