Правильне накладання швів – показник успішної операції та швидкого загоєння рани.
Якщо по завершенню первинної обробки протягом 3 тижнів рана рубцюється, а її краї не зростаються, щоб усунути утворення порожнини, накладаються вторинні шви. Вони не лише прискорюють загоєння, а й добре впливають на загальний вигляд, еластичність, розмір, міцність та іншы особливості рубця. Мета процесу полягає в усуненні порожнин рани та мінімізаціъ дефектів.
Під «вторинними швами» розуміють також безкровний спосіб зёєднати краї рани – десмургію пластиром або клеоловими пов'язками на ранній стадії.
Показання і протипоказання
Накладання вторинних швів необхідне при гранулюючих ранах, що не загоюються в нормальні терміни через великі розміри або повільну регенерацію. При цьому рана не повинна мати запалення та нагноєння.
Вторинні шви не виконують при наявності некрозу тканин, набряках, запаленні, рясних гнійних виділеннях, частковому лімфаденіті та різкому погіршенні стану хворого.
Отже, якщо ви маєте рани, що довго не загоюються, не варто чекати, поки рубці затягнуться самостійно – звертайтеся до кваліфікованого хірурга медичного центру «Оксфорд Медікал Рівне», щоб прискорити цей процес!
Види швів
Ранні: накладають через 1-3 тижні після операції на рану, краї якої не зарубцювалися (грануляції не видаляють).
Пізні: накладають на рану з грануляціями і рубцями через 3-4 і більше тижнів. Рубцева тканина фіксує краї рани, і звичайними швами не вдається її закрити. Тому для зближення її країв та пошарового закриття спочатку висікають краї і дно рани, рубця і грануляцій. Рану обов’язково дренують трубкою через інший розріз.
Як проводять накладення вторинних швів
Рану стерилізують антибіотиками та антисептичними препаратами, а також УВЧ або кварцуванням. Для промивання застосовують розчин NaCl, а прилеглі ділянки обробляють йодом.
Процедура проводить під місцевим наркозом. Під час операції використовують кілька пінцетів, скальпелів, шприци, антисептики, дренажі, а також кровоспинні затискачі, увігнуті голки, кетгут і шовкові нитки.
Перед накладанням швів рану можуть припудрити порошковим пеніциліном або між швами встановлюють тонку трубку, щоб вводити пеніцилін. Краї рани обережно зшивають без натягу, що сприяє швидкому відновленню.
Біль в рані і висока температура після виконання процедури є ознакою проблем. Якщо є нагноєння, шви треба негайно зняти, розвести краї, щоб видалити ескудат.
Щоб уникнути ускладнень, рана має бути без відмерлих тканин і запалень. При успішному загоєнні шви можна зняти через 10-12 діб.
Період відновлення
Зашиті рани потребують особливого догляду. Не можна створювати тиск на рану, необхідно слідкувати, щоб не потрапила інфекція. Для цього залежно від розташування рани носіть вільний одяг і взуття. Якщо рани спричинили пролежні або погіршене кровопостачання, потрібен протипролежневий матрац.
Обов’язково показані щоденні перев’язки. З ними треба застосовувати антисептики, мазі і стерильні пов’язки. Спочатку процедуру проводять у лікарні, а потім – вдома, але під періодичним контролем хірурга.
В окремих випадках, щоб прискорити загоєння, крім швів краї рани стягують смужками пластиру. Цей метод корисно використовувати до абсолютного стихання запалення.
Щоб уникнути нагноєння рани та утворення рубців, які обмежують функціональність тканин і псують естетичний вигляд шкіри, звертайтеся до професійних хірургів медичного центру «Оксфорд Медікал Рівне». Наші спеціалісти якісно й швидко накладуть шви, щоб вони були майже непомітними, а реабілітаційний період зайняв мінімум часу. Також надамо рекомендації для відновлення.
ЗАПИСАТИСЯ НА ПРИЙОМ