Сторонні тіла у ЛОР-органах – часта проблема, з якою працює ЛОР. Потрапляння чужорідних предметів до вух, носа і горла небезпечно через наявність великих судин та близькість важливих органів, тому при підозрах стороннього тіла потрібен терміновий огляд спеціаліста й екстрена допомога.
Особливості проблеми у дітей і дорослих
Найчастіші випадки потрапляння чужорідних тіл – у дітей, адже малюки активно грають і пізнають світ, тягнучи усе до рота, вух і носа (намистинки, ягоди тощо). Проте це загрожує тяжкими ускладненнями та навіть смертю. Тому, щоб не наражати дитину на небезпеку, до 3 років не залишайте в полі її зору дрібні й крихті предмети.
В дорослому віці стороннє тіло в ЛОР-органах виникає через нехтування технікою безпеки при гігієні вух, роботі із дрібними запчастинами, при прийомі їжі, зокрема – риби.
В будь-якому випадку, якщо виникла підозра на стороннє тіло – негайно звертайтеся до фахівця медичного центру «Оксфорд Медікал Рівне», адже самостійним витягуванням можна ще глибше проштовхнути предмет, травмуватися і стикнутися з тяжкими ускладненнями аж до летальних.
Ознаки
Локалізація стороннього тіла у вусі проявляється погіршенням слуху, закладеністю та шумом, а також болем, якщо травматизований зовнішній слуховий прохід або барабанна перетинка. В деяких випадках виникає кровотеча із зовнішнього вушного проходу.
Якщо проникнення – глибоке, спостерігаються нудота, втрата координації рухів, запаморочення. Такий стан завжди потребує невідкладного надання допомоги (екстреного огляду та госпіталізації).
До чужорідного предмету у вусі відносять також і сірчану пробку, що характеризується як ендогенне стороннє тіло. Утворення пробок і затуляння ними вушного проходу – тривалий процес, тому зазвичай не потребує екстреного втручання. Проте не слід запускати такий стан: слід звернутися до ЛОРа, який призначить видалення шляхом промивання пробок амбулаторно.
Для знаходження стороннього предмету в носі характерно одностороння закладеність носа, ускладнене носове дихання, біль при вдиханні, торканні ураженої ділянки. Також виникає рясне виділення (спочатку слизу, а згодом при розвитку мікробів – гною з поганим запахом).
При потраплянні стороннього тіла в глотку починає рясно виділятися слина, стан супроводжується колючим болем в зоні проникнення предмету в слизову, піднебінну мигдалину або кишеню гортаноглотки.
Якщо людина вдихає предмет, і він потрапляє до гортані, з’являється потужний кашель, різко ускладняється дихання та задишка в стані спокою. Стороннє тіло в гортані – дуже небезпечне, оскільки може спричинити спазм зв’язок і перекриття дихання, що може бути летальним. Тому допомога має надаватися негайно, щонайбільше протягом кількох хвилин.
Увага! В жодному разі не намагайтеся усунути предмет у себе або дитини. Є ризик пошкодження тканин, занесення інфекції та проштовхування стороннього тіла глибоко в ніс, вухо або горло, яке можна буде виправити тільки хірургічно.
Діагностика і видалення сторонніх предметів
Діагностування чужорідного тіла ґрунтується на скаргах пацієнта та клінічному огляді органу, куди потрапив сторонній предмет. Усі випадки – екстрені, тому допомога надається терміново.
Одразу після звернення пацієнту проводять видалення, після чого промивають ніс або прополіскують горло антисептиками, які він має використовувати потім ще кілька днів. Також показано вживання щадних, м’яких продуктів і злегка теплих напоїв, щоб не подразнювати горло.
В тяжких випадках, коли наявне перекриття дихальних шляхів та є відкрите пошкодження тканин органів, надається екстрена допомога з подальшою госпіталізацією для контролю та можливого хірургічного втручання.
Пам’ятайте, що будь-яке стороннє тіло в ЛОР-органах загрожує розвитком запальних та інфекційних захворювань, а іноді має летальний наслідок. Тому негайно відвідайте спеціаліста медичного центру «Оксфорд Медікал Рівне», навіть якщо проблема не здається складною!
ЗАПИСАТИСЯ НА ПРИЙОМ