Здоров’я слизової оболонки – важливе для захисту організму. При цьому вона часто страждає, оскільки першою приймає удар від вірусів, пилу та алергенів, які проникають у ніс при диханні.
Риніт – це поширена хвороба, яка в народі називається нежитю. Він супроводжується закладеністю, запаленням і набряками. Часто нежить сприймають як результат застуди, але це помилка, яка призводить до неправильного лікування та ускладнень. Риніт спричиняють бактерії та віруси, алергени, переохолодження, сухе повітря, тривале застосування крапель, порушення кровотоку та ін.
Симптоми можуть відчути навіть діти: свербіння носа, закладеність, виділення слизу, чхання. Залежно від типу захворювання підвищується температура, відчувається головний біль, озноб та слабкість. Ігнорування захворювання призводить до ускладнень: бронхіту, хронічного нежитю, гаймориту, виникнення поліпів, запалення вух та очей та ін.
Щоб риніт не перейшов хронічну стадію, при його ознаках відвідайте ЛОРа медичного центру «Оксфорд Медікал» у місті Рівне та розпочніть правильне лікування!
Діагностика риніту
Щоб розробити план лікування, важливо точно виявити форму й тип риніту. Для цього отоларинголог проводить консультацію та огляд: опитує пацієнта щодо ознак, відчуттів, наявності спадкових і хронічних захворювань та ін. подробиці для анамнезу. За потреби проводиться риноскопія – для оцінки стану слизової і визначення форми риніту.
Також ЛОР призначає рентген та ендоскопію носових пазух, щоб підтвердити або виключити ризик ускладнень гаймориту або синуситу. При інфекційному захворюванні показаний аналіз крові, а при наявності алергії пацієнт здає кров на імуноглобулін Е та проходить алергопроби.
Якщо тип риніту складно визначити, призначають МРТ або КТ.
Особливості лікування риніту
Терапія підбирається індивідуально, відповідно до форми риніту й загального стану здоров’я пацієнта. При грамотній терапії й дотриманні рекомендацій ЛОРа навіть гостра форма захворювання завершується повним одужанням. Але для позбавлення хронічного риніту слід набратися терпіння.
Лікар призначає медикаменти проти нежитю лише після підтвердженні причини, оскільки антибактеріальні – марні ГРВІ, а судинозвужувальні спреї та краплі не можна використовувати довше тижня.
Для дітей і дорослих при будь-якій формі часто призначають сольове промивання, яке очищає від слизу та усуває часточки пилу і бактерії. Для дітей призначають профілактичні промивання в адаптаційний період в школі або дитсадку. При підтвердженні бактеріальної інфекції показані антисептичні спреї і антибіотики, а також препарати для інгаляцій небулайзером. Алергічний риніт ефективно усувають курсом прийому кортикостероїдів.
Також призначають:
- противірусні – для полегшення при ГРВІ;
- судинозвужувальні і зволожувальні – для усунення набряку і очищення слизової;
- фіто-масла і рослинні екстракти – для полегшення симптоматики, усунення запалення.
Фізіотерапія включає інгаляції, УФ-процедури і промивання носових пазух.
Важливо! Прогрівання та інгаляції слід проводити лише за показаннями лікаря і тільки при початкових стадіях (коли слизові виділення – рідкі та прозорі). Гнійні виділення, сильна закладеність та набряк потребують медикаментозного лікування. Прогрівання може зашкодити!
Профілактика риніту
Попередити появу захворювання можна зміцненням і підтримкою імунітету та захистом від вірусів. Отоларингологи рекомендують:
- уникати вірусних заражень в періоди загострення епідемій – мити руки, носити маску в громадських місцях або тримати дистанцію з людьми з ознаками застуди;
- прибирати пил, мити підлогу, провітрювати кімнату;
- уникати алергенів, перепадів температур, загартовуватися і бути фізично активним.
Та головне – не займайтеся самолікуванням. Не варто застосовувати судинозвужувальні краплі та інші препарати без призначення фахівця, адже можна порушити дозування і спричинити звикання та ускладнення.
При нежиті, що не проходить тиждень, ускладненому диханні та підозрілих виділеннях з носа негайно звертайтеся до спеціаліста медичного центру «Оксфорд Медікал Рівне»!
ЗАПИСАТИСЯ НА ПРИЙОМ