Одним з ефективних методів лікування запалень слухових органів є сучасна малоінвазивна процедура – катетеризація слухової труби.
При процедурі в євстахієву (слухову) трубу вводять катетер (канюлю Гартмана). Інструмент має вигляд металевої гнучкої трубки з воронкоподібним розширенням на кінці. З її допомогою спеціаліст вводить в трубу медичні препарати або виконує продування.
Коли роблять процедуру
Катетеризацію слухових труб роблять для діагностики й лікування вушних захворювань. Зазвичай показаннями до процедури катетерезації служать наступні фактори:
- обстеження прохідності вентиляційних трубок;
- вивчення дренажу в трубці;
- підтвердження/виключення стенозу слухових каналів;
- лікування отиту й тубоотиту;
- альтернативне лікування, якщо неможливе продування труб по Політцеру (політцеризація).
Перед тим, як зробити маніпуляцію, спеціаліст має оглянути хворого, зважуючи всі «за» і «проти». Наприклад, катетеризацію не роблять при наступних захворюваннях і патологіях: загострення патологій пазух носа, гнійні отити, захворювання крові, епілепсія, захворювання Паркінсона та ін.
Підготовка до катерезації
Процедура – не важка, тому особлива підготовка не потрібна. Єдине, що треба – це очистити проходи від сірки і слизу. Проте самостійно очистити слухові проходи ватною паличкою не вийде – цей метод може призвести до глибшого проштовхування бруду і сірки в порожнину вуха, тому очищення виконує лікар безпосередньо перед маніпуляцією.
Також вушні проходи зрошують судинозвужувальним розчином для зменшення набряку і легкого виконання процедури.
Як проводять катетерезацію
Катетеризація не вимагає спеціальної підготовки, тому виконується на прийомі у ЛОРа. Перед маніпуляцією лікар проведе отоскопію (огляне канал), риноскопію (дослідить ходи носа), промиє носову порожнину від пилу й бруду та введе зонд з тампоном, обробленим анестетиком.
Потім в пазуху носа вводиться катетер. Дзьобик катетеру спочатку направлений вниз і направляється до задньої стінки глотки. При торканні стінки ЛОР повертає його так, щоб дзьобик опинився посередині, і тягне назад, доки прилад не досягне перегородки носа (леміша). Потім обертає дзьоб і підводить катетер до отвору труби. При цьому з’явиться відчуття провалювання.
Протягом процедури хворий чутиме шум, оскільки для контролю катетера вдувають повітря. Також залежно від показань вводять протизапальні, судинозвужувальні препарати або антибіотики. Після цього інструмент акуратно витягують. Для закріплення результату іноді проводять продування балоном Політцера.
Катетеризація слухових трубок – це малоінвазивна процедура, тому організм не потребує реабілітації. Одразу після цього може відчуватися біль, закладеність й тріщання у вухах, проте ці ознаки зникають уже через 15 хв., і пацієнт може повертатися до звичного життя.
Важливо! Катетеризацію проводить виключно кваліфікований лікар. Процедура потребує надзвичайної уважності та обережності через ризик ускладнень, зокрема кровотечі з носа, пошкодження слизової глотки і пазух носа та емфіземи, яка вражає навкологлоткові тканини. Також складності пов’язані з анатомією рото- і носоглотки, близькістю життєво важливих органів та наявності безлічі нервових закінчень. Ризик збільшуються і при поліпах у пацієнта та вузьких носових проходах.
Проводьте лікування і процедуру катетеризації в професійному у медичному центрі «Оксфорд Медікал Рівне», де ЛОР-спеціаліст в стерильних і комфортних умовах швидко зробить процедуру з мінімальними ризиками травми і прискорить одужання!
ЗАПИСАТИСЯ НА ПРИЙОМ