Захворювання ЛОР-органів спричиняють дискомфорт і без лікування викликають багато ускладнень. У сучасній медицині існує багато способів боротьби з проблемою, але найбільш ефективним та нешкідливим вважається промивання по Проетцу («Зозуля»).
Промивання носа по Проетцу методом «Зозуля» – це елемент терапії запалень носа і пазух. При промиванні шкідливий вміст носа виштовхується під тиском медикаменту. Таким чином очищається порожнина і пришвидшується одужання.
Процес триває до 15 хв., після чого пацієнт відчуває полегшення дихання. Процедура знижує запалення, покращує дію медикаментів і профілактує ризик перетікання хвороби у хронічну стадію.
Показання до промивання
Метод застосовують при гострому запаленні, набряках та наявності гнійного ексудату з носа. В таких умовах виділення гною ускладнене, й він накопичується, посилюючі неприємні симптоми.
Точними показаннями до проведення процедури є такі:
- запальні прояви носа (гайморит, синусит, аденоїдит, фронтит та ін.);
- хронічний риніт;
- поліпи.
Промивання «зозуля» призначається ЛОРом при наступних ознаках:
- закладеність носа, ускладнене дихання;
- гнійні, слизові виділення;
- головний біль в лобних і гайморових пазухах;
- запалення пазух;
- слабкість;
- відчуття тяжкості та розпирання в зоні носа;
- набряки, дискомфорт під очима та під бровами.
Протипоказання
Від методу Зозулі варто утриматися при епілепсії, психічних розладах, частих носових кровотечах та гемофілії, алергії на медичні препарати. Дітям до 5 років та вагітним промивання призначається за показаннями від спеціаліста. Зокрема процедуру майже не проводять малим дітям через ризик паніки і потрапляння в горло препарату або рідини. Пошукати альтернативу промивання по Проетцу бажано пацієнтам із остеохондрозом та ін. захворюваннями шиї.
Увага! Промивання треба робити лише в умовах медичної установи і тільки за показаннями і з допомогою спеціаліста. При самостійному виконанні процедури великий ризик отримати ускладнення, зокрема отит середнього вуха та пазух носа через потрапляння інфекції з розчином.
Як проходить промивання
Перед процедурою в ніс пацієнта закапують судинозвужувальний препарат для зменшення набряку слизової. Хворий лягає на кушетку та закидає голову під 45 градусів. Лікар вставляє в ніздрю шприц з підібраним лікувальним розчином і вводить з препарат, а в іншу ніздрю поміщаються механічний пристрій, який всмоктує рідину з патогенною мікрофлорою.
Протягом процедури хворий має весь час повторювати «ку-ку», саме тому метод в народі називається «зозуля». Ку-ку треба промовляти, щоб запобігти потраплянню рідини в горло. При промовлянні піднебіння піднімається, закриває носоглотку і пазухи, захищаючи їх.
Які препарати застосовують:
- антибактеріальні розчини – їх має призначати тільки спеціаліст;
- антибіотики – доцільні на останніх стадіях гаймориту;
- антисептичні – ефективно очищають пазухи від гною та усувають патогенні мікроорганізми;
- судинозвужувальні препарати – застосовуються рідко, лише при швидкому прогресуванні запалення гайморових пазух для повернення пацієнту можливості дихати.
Під час руху рідини може відчуватися тимчасовий дискомфорт. У дітей іноді спрацьовує рефлекс блювання.
Період після промивання
Відразу після процедури іноді спостерігається чхання (перші 60 хв.) та печіння через подразнення слизової антисептиком. Також можуть почервоніти очі під тиском рідини та закласти вуха. Присутнє відчуття легкого головного болю, а з носа може піти кров.
Також після промивання заборонено йти на вулицю (мінімум 30 хв. влітку і 60 хв. – взимку) для уникнення переохолодження. Загалом пацієнти будь-якого віку позитивно переносять метод «зозулі», проте існують випадки кровотечі, запаморочення, нудоти і блювання. Якщо такі випадки з’явилися через певний час після промивання пазух, важливо повторно звернутися до отоларинголога.
Ваше здоров’я має бути в надійних руках. Досвідчений лікар медичного центру «Оксфорд Медікал Рівне» проведе промивання за усіма правилами, швидко і в комфортних умовах
ЗАПИСАТИСЯ НА ПРИЙОМ