Сірка, яка утворюється в слуховому зовнішньому проході, слугує захистом внутрішніх зон вуха від інфікування. В нормальному стані вона сохне, дробиться на крихти і виходить при чищенні або самостійно, але є випадки, коди надмірне продукування сірки або неграмотний догляд призводять до утворення щільних відкладень – сірчаних пробок.
Це скупчення секрету організму, який утворюється внутрішньо, тому людина може довго не помічати проблему. Перше, що привертає увагу – це збільшення сірки та шум або «булькання» у вухах. У подібних випадках одразу звертайтеся по допомогу до медичного центру «Оксфорд Медікал Рівне»!
Як розпізнати сірчану пробку
Як правило, ранні стадії протікають непомітно для пацієнта аж до моменту втрати слуху.
Сигнали, що час звернутися до ЛОРа, наступні:
- сторонні шуми, дзвін або гул в вусі;
- «відлуння» голосу, яке чується в голові;
- біль при потраплянні води до проходу (пробка розбухає та викликає дискомфорт);
- у більш запущених випадках – мігрені/запаморочення.
Тривале знаходження пробки викликає отит зовнішнього вуха, до якого додається інтоксикація (нудота, блювання й висока температура). В даному випадку треба терміново відвідати ЛОРа, який проведе огляд та встановить причину утворення пробки, оскільки просто видалення може не вирішити проблему.
Фактори впливу на повторення проблеми – неправильна гігієна, генетика, потрапляння води, перепади тиску, запалення, хвороби шкіри тощо.
Протипоказаннями до видалення сірчаної пробки є гострі отити і травми барабанних перетинок. Видалення пробки заборонено робити самостійно – маніпуляція завжди проводиться в стерильних умовах кваліфікованим лікарем.
Як видаляють пробку
ЛОР проводить опитування, з’ясовуючи клінічну картину і наявність ін. захворювань вух (запалення, пухлини тощо) і оглядає пацієнта. Сірчана пробка діагностується на підставі огляду і скарг хворого.
Спеціальним зондом лікар визначає консистенцію відкладення – м’яка і волога або суха і тверда. Потім ЛОР підбирає спосіб видалення пробки, що буде максимально безболісним для пацієнта й мінімізує загрозу ускладнень.
Поширені методи наступні:
Промивання слухового зовнішнього проходу
Із шприца без голки спеціаліст вводить лікувальний розчин у вухо. Під великим напором новоутворення розм’якшується та вимивається. Процедура доволі неприємна, проте абсолютно безболісна і нетравматична. Пробку не завжди можна видалити з першого разу, тому процедуру повторюють 3 рази.
Сухе видалення
Якщо у проході утворилася щільна й тверда сірчана пробка, її видаляють спеціальними інструментами: щипцями, гачком і ложкою.
Фахівець робить отвір у ділянці пробки, піддягає та витягує її. У прохід, що звільнився, вводять турунду, змочену антисептиком.
Після процедури ЛОР надає рекомендації по догляду і профілактиці повторного утворення пробок. А пацієнтам, які схильні до такої проблеми, лікар призначає спеціальні краплі, які мінімізують ризик появи сірчаних пробок.
Профілактика сірчаних пробок
Профілактичні дії проводяться вдома. Слід чистити вушні проходи не частіше 2 разів на тиждень ватною паличкою (бажано – з обмежувачем). Рухатися потрібно по колу обертами.
Серед інших профілактичних заходів:
- миття вух при прийнятті ванни або душу;
- зволоження повітря вдома та біля робочого місця (для зменшення запиленості приміщення);
- дотримання рекомендацій лікаря і використання препаратів строго по показаннях;
- увага до стану свого здоров’я і вчасне звернення до ЛОРа.
Самолікування та самостійне витягнення сірчаних пробок підвищує ризик погіршення. Неправильним застосуванням ватної палички, пінцету й ін. підручних інструментів можна глибоко проштовхнути пробку та пошкодити вушний прохід.
Кваліфікований спеціаліст медичного центру «Оксфорд Медікал Рівне» швидко видалить пробку без болю та ускладнень, а ви отримаєте полегшення. Тому при дискомфорті у вусі відразу записуйтеся на прийом до отоларинголога.
ЗАПИСАТИСЯ НА ПРИЙОМ