Мікроспорія, більш відома як стригучий лишай – це захворювання шкіри, збудником якого є грибкові патогенні мікроорганізми.
Ця підступна хвороба переноситься тваринами і в більшій мірі вражає малолітніх дітей. Така тенденція зумовлена одразу кількома факторами. Перш за все, дитячий імунітет ще не настільки сильний, як дорослий, тому організм погано бореться зі збудником мікросопрії. Окрім цього, діти часто ігнорують правила гігієни й після контакту з тваринами переносять невимитими руками грибок до слизових оболонок тіла або відкритих ран.
Через ігнорування правил гігієни та низький імунітет деякі дорослі так само можуть заразитися мікроспорією, але це відбувається значно рідше і переважно у представниць жіночої статі.
Причини виникнення мікроспорії
Зараження збудниками мікроспорії відбувається завдяки збігу одразу декількох факторів. Перш за все для зараження необхідно скупчення патогенних агентів. Саме тому заразитися від бездомної тварини, яка не отримувала жодної вакцини та була позбавлена нормального харчування та гігієни, набагато простіше, ніж від домашнього улюбленця. Окрім цього, щоб відбулося зараження стригучим лишаєм, в момент контакту має бути знижена опірність організму. Такий фактор виникає при дефіцитах вітамінів і мінералів, стресах, під час гострого запального захворювання, після прийому антибактеріального лікування.
Стригучий лишай передається через пошкоджену шкіру, тому будь-які ранки, подряпини, сухість та навіть мозолі можуть стати для грибка «містком» в організм людини.
Найчастіше зараження відбувається через котів, рідше – через собак. Особливо часто спостерігаються випадки захворювання стригучим лишаєм в кінці літа та на початку осені, коли збудники хвороби активно розмножуються.
Симптоми мікроспорії
Мікроспорію поділяють на два види: патологія гладенької шкіри та волосистої частини. Симптоми обох видів кардинально відрізняються один від одного. В першому випадку на тілі з’являються червоні плями з чіткими колами.
У випадку стригучого лишаю волосистої частини шкіри основним симптомом стає острівкове, не повне випадіння волосся з фолікулами та його обламування на відстані 6–8 мм від поверхні шкіри. Такі зони виглядають зстриженими, через це хвороба отримала назву стригучий лишай.
Глибока мікроспорія має значно тяжчу клінічну картину. В такому випадку волосяні цибулини запалюються, на них утворюється нагноєння, вогнищеві ділянки болять та сверблять.
Діагностика мікроспорії
Діагностувати сам лишай досить нескладно, адже він має досить яскраві специфічні симптоми. Набагато складніше визначити збудника хвороби та форму захворювання. Для цього проводиться трихо- та дерматоскопія, під час яких визначається форма захворювання, глибина ураження тканин, стан сусідніх, невражених ділянок.
Оскільки мікроспорія – це грибкова хвороба, береться зішкріб з ураженої ділянки та відправляється в лабораторію для визначення типу збудника. Разом з цим лікар порекомендує здати біохімічні та загальні аналізи крові, щоб встановити причину виникнення хвороби та можливі відхилення в роботі інших органів і систем.
Методи лікування мікроспорії
Лікування стригучого лишаю починається з протигрибкових препаратів. Саме вони стають основою терапії. До них додаються зовнішні та внутрішні гормональні та антигістамінні препарати, які полегшують перебіг хвороби та знімають почервоніння і набряк. Для зняття больових відчуттів і запалення застосовуються протизапальні лікарські засоби у вигляді таблеток, мазей і кремів.
Оскільки мікроспорія – надзвичайно заразне захворювання, до моменту повного одужання потрібно:
користуватися індивідуальними гігієнічними засобами;
після душу та миття голови брати особистий рушник;
уникати контакту з іншими людьми, для уникнення повторного зараження та розповсюдження хвороби.
Тут потрібна індивідуальна схема лікування, а тому звертайтеся до трихолога медичного центру «Оксфорд Медікал Рівне».
ЗАПИСАТИСЯ НА ПРИЙОМ