Гастрит – запальне захворювання слизової шлунку, яке має гостру та хронічну форму.
Хронічний гастрит має половина населення, і велика доля людей навіть не знає про наявність недуги, оскільки часто хвороба протікає безсимптомно. Іноді гастрит виникає раптово, викликаючи різкий біль, який може зникнути дуже швидко. Однак такий стан може набути хронічного характеру, який триватиме роками і може призвести до серйозних ускладнень: виразки шлунку та інших патологій ШКТ.
Щоб цього уникнути, рекомендуємо вчасно консультуватися з гастроентерологом медичного центру «Оксфорд Медікал Рівне».
Симптоматика гастриту
Основні симптоми гастриту:
- біль у верхній зоні черева, який посилюється при прийомі їжі;
- нудота/блювання;
- здуття (метеоризм);
- зниження апетиту;
- відрижка;
- синдром «переповненого шлунка».
Увага! В критичних випадках буває блювота з кров’ю та чорний кал. Тоді слід негайно викликати швидку, оскільки це ознака шлункової кровотечі. У літніх людей може не бути ніяких симптомів до моменту кровотечі, тому варто бути дуже уважними до стану свого здоров’я.
Причини виникнення гастриту
Першопричин подібної хвороби досить багато: бактерія H. pylori та ін інфекції, аутоімунні патології (саркоїдоз, хвороба Крона, ізольований гастрит).
В групі ризику також знаходяться люди, які палять, непомірно вживають алкоголь, приймають великі дози аспірину та нестероїдних протизапальних засобів, мають вік старше 60 років, хворі на цукровий діабет, алергію, часто стресують та лікуються від раку.
Особливості лікування гастриту
Будь-яке ефективне лікування має бути комплексним та враховувати особливості протікання захворювання та організму пацієнта.
Проводити діагностику гастриту та складати програму лікування має професійний лікар, тому обирайте медцентр з хорошою репутацією і довіряйте своє здоров’я професіоналам медичного центру «Оксфорд Медікал Рівне»!
Перш за все лікар огляне пацієнта та збере анамнез. За наявності характерних скарг проведе додаткову діагностику, до якої входить:
- Ендоскопія. Через порожнину рота до шлунку вводять ендоскоп (зонд із камерою), який допомагає виявити відхилення слизової шлунку.
- Тест на бактерію H. Pylori. Роблять аналіз калу, крові або дихальну пробу, після якої можна виявити наявність даної бактерії в організмі.
- Рентген. Допомагає виявити патології, зображені на знімку стравоходу, шлунку. Для уточнення діагнозу пацієнт може ковтати рідину з вмістом барію.
- Біопсія поверхневої тканини шлунку. Зразки беруть під час ендоскопії для виявлення H. pylori.
Лікування медикаментами
Залежно від ступеню тяжкості хвороби лікар призначати наступні препарати:
- засоби для нормалізації кислотні;
- ліки для усунення печії;
- засоби для зменшення запалень;
- антибактеріальні препарати (якщо гастрит викликаний Helicobacter pylori);
- ферменти;
- спазмолітики.
Дієта як важливий етап ефективного лікування
Найдієвіші медикаменти не покращать самопочуття хворого, якщо він не дотримуватиметься дієти. Під час травлення усі споживані людиною продукти мають контакт із слизовою шлунку, тому при гастриті слід уважно обирати їжу.
У випадку гострої стадії гастриту в перший день показане повне голодування щоб не створювати навантаження для запаленого шлунку. Дозволено пити шипшиновий настій та чисту воду. Далі симптоми згасатимуть, тому можна додати до раціону в’язкі каші та перетертий суп. Можна також вживати м’ясне пюре з куриці або індички. Також варто мінімізувати сіль, а ін. гострі приправи – взагалі виключити.
Точний план дієти розписує лікар залежно від типу захворювання, але у будь-якому випадку треба їсти потроху та часто.
Профілактика гастриту
Частим збудником розвитку гастриту є бактерія H. pylori, і людина може довго не відчувати інфікування. Бактерії дуже легко поширюються, тому знизити ризик можна дотриманням гігієни простим гігієни (мити руки, харчові продукти). Також варто мінімізувати порушення травлення та виникнення печії.
Інші заходи профілактики включають уникнення смажених, жирних, гострих і кислих продуктів і страв, уживання їжі малими порціями. Перед прийомом нестероїдних протизапальних засобів порадьтесь з лікарем (часто за наявності ризику гастриту призначається спеціальні інгібітори (ІПП), щоб захистити ШКТ). Також бажано кинути паління, зменшити вживання алкоголю та за 2 години до сну не їсти.
При неприємних симптомах не варто терпіти біль й чекати, що він зникне сам собою. Гастрит – це небезпечний стан, який може перейти у виразку шлунку й спровокувати кровотечу, а іноді – й захворіти на онкологію. Тому звертайтеся до медичного центру «Оксфорд Медікал Рівне», разом з допомогою професійного лікаря ви пройдете ефективну програму лікування та повернете якість та повноцінність життя!
ЗАПИСАТИСЯ НА ПРИЙОМ