Гостра респіраторна вірусна інфекція (ГРВІ) – захворювання, яке розвивається на тлі вірусів і вражає слизову оболонку органів дихання. Ця хвороба найпоширеніша, і будь-яка людина хоча б раз у житті, але стикався з нею.
На застуду частіше хворіють в осінньо-зимовий період. Найбільше до ГРВІ схильні діти в школах і садках, оскільки їх імунна система ще не набула стійкості до тих або інших вірусів.
ПРИЧИНИ ЗАСТУДИ
Завжди причиною ГРВІ стає вірусна інфекція. Вона потрапляє на слизову оболонку горла, носа або очей і викликає запальний процес. Інфекція передається повітряно-краплинним і оральним шляхом, а в деяких випадках при побутовому контакті через засоби ужитку.
Сучасна медицина налічує більше 300 видів вірусів, серед яких аденовірус, грип, парагрип, риновірус, респіраторно-синцитіальний тощо. Погане харчування, переохолодження, стрес, наявність хронічних захворювань і прийом деяких препаратів значно послабляють роботу імунної системи. Людина із слабким імунітетом також сприйнятлива до різних бактерій.
СИМПТОМИ ГРВІ
При попаданні вірусу на слизові оболонки у хворого з’являються такі симптоми:
Якщо вірусна інфекція вражає й інші органи, то пацієнт скаржиться на нудоту, пронос, біль в животі, ногах і руках.
ДІАГНОСТУВАННЯ ГРВІ
Встановити гостру респіраторну вірусну інфекцію досвідчений лікар може при звичайному огляді. Також її треба диференціювати від інших схожих хвороб, таких як ротавірусна інфекція, ангіна, інфекційний мононуклеоз й інших. Часто потрібна здача розгорнутого аналізу крові та сечі.
Іноді додатково слід пройти огляд у отоларинголога або пульмонолога. З їх боку пацієнтові призначається рентген легень, риноскопія або фарингоскопія.
ЯК ЛІКУЄТЬСЯ ГРВІ
ГРВІ не лікують антибіотиками. Тільки коли до вірусу приєднується бактерійне захворювання, виписуються антибактеріальні препарати в індивідуальному дозуванні. Головні рекомендації фахівців полягають в усуненні симптомів.
Іноді потрібен прийом протизапальних і антигістамінних ліків, але їх може призначити лише лікар. При підвищеній температурі використовуються жарознижуючі препарати.
Основні правила лікування ГРВІ:
Якщо впродовж 2 – 3 днів від початку захворювання пацієнтові не стало легше, треба обов’язково звернутися до лікаря. У багатьох випадках розвиваються ускладнення: отит, менінгіт, синусит, риніт, неврит, пневмонія, ларингіт, порушення роботи серця й інші хвороби.
Повністю захистити себе від ГРВІ неможливо, але знизити ризик захворюваності можна, дотримуючись таких правил:
гігієна рук;
уникнення великого скупчення людей в період застуди;
виключити переохолодження;
систематично провітрювати приміщення;
підвищувати імунітет здоровим харчуванням, фізичними вправами та прогулянками на свіжому повітрі.
Фахівці медичного центру Оксфорд Медікал проведуть діагностику й нададуть рекомендації по лікуванню вірусного захворювання. Щоб не допустити ускладнень, слід звертатися до лікаря при перших же симптомах хвороби.
ЗАПИСАТИСЯ НА ПРИЙОМ