*
показати повний текстБронхоектатична хвороба є хронічною набутою або вродженою патологією бронхів. Їх просвіт збільшується щонайменше вдвічі, відбувається гнійне запалення, а бронхіальна стінка набуває незворотних змін.
Перш за все бронхоектази відрізняються особливостями змін в легенях: веретеноподібні, циліндричні, мішкуваті, змішані. Також бронхоектатичні хвороби можна диференціювати за рівнем тяжкості:
Вроджена патологія виникає при порушенні розвитку органу. Для набутої бронхоектатичної хвороби потрібна схильність, наприклад недостатні функції захисту, недорозвинені структури хрящів і м’язів.
Розвиток хвороби провокує запалення бронхіальної стінки: грип та ГРВІ, кашлюк, пневмонія, бронхіт, кір, сторонні предмети в грудній клітці, які невчасно видалили, вплив хімікатів та ін. токсичних речовин. На слизовій, що уражена запаленням, відбувається застій слизу. Це стає ідеальним середовищем для розвитку інфекції, що провокує повторне запалення й пошкоджує слизову оболонку.
Як для хронічної патології, для бронхоектатичної хвороби характерні періоди загострень та ремісій, частота і тривалість яких визначає стадію захворювання.
При загостренні проявляється кашель з рясною мокротою в роті (як правило – зранку). Також буває відхаркування кров’ю через схильність бронхіальної стінки до кровоточивості. З часом, якщо не лікувати хворобу, вона супроводжується задишкою при фізичній активності та болем у грудині. Може підвищуватися температура, яка нормалізується після завершення нападу.
На пізніх стадіях бронхоектатичної хвороби змінюються фаланги біля нігтів (пальці стають схожі на барабанні палички) або набувають опуклої форми (як у годинникового скельця).
Тривале ігнорування ознак хвороби – небезпечне, адже може призвести до ряду ускладнень:
Після первинного огляду лікар відправляє пацієнта на рентген або КТ для виявлення бронхоектазів.
Бронхоектатична хвороба лікується у кілька етапів. Щоб очистити бронхи від мокроти, застосовується метод постурального дренажа (таким чином мокротиння відходить найактивніше). Цей вид дренажу поєднують з вібро- або перкусійним масажем двічі на день або частіше – при загостреннях. Зниженню запалення також сприяє приймання спеціальних медикаментів.
Також необхідно промити бронхи – це відбувається за допомогою бронхоальвеолярного лаважу і відсмоктування гною бронхоскопом. На пізніх стадіях та за відсутності серйозних протипоказань хворому призначають лобектомію (операцію з видалення ураженої частини легень).
Отже, якщо ви відчуваєте сильний хрип, кашель та болі в грудині, терміново запишіться на консультацію до пульмонолога медичного центру «Оксфорд Медікал Рівне», пройдіть обстеження та почніть лікування!
Акції
м. Рівне, вул. Грушевського, 26
телефон:
0 800 30 40 50
показать - Viber, Telegram
м. Рівне, вул. Коновальця 3
телефон:
0 800 30 40 50
показать - Viber, Telegram
м. Рівне, вул. Київська, 47
телефон:
0 800 30 40 50
показать - Viber, Telegram
Записатися на прийом
Якщо ви не знайшли потрібну інформацію - зв’яжіться з нами зручним для вас способом