(0362) 40 40 50
Замовити зворотній дзвінок
Укр

Діагностика та лікування ожиріння, надлишкової маси тіла в Рівному

Проблема надмірної ваги та ожиріння у дітей в останні 20 років зросла втричі, ставши справжньою епідемією. Комп’ютеризація призвела до зниження фізичної активності дітей. Крім порушення базового обміну речовин, перед екраном безконтрольно вживаються калорійні смаколики.

Надлишкова вага – перевищення норми маси, яке призводить до ожиріння. Це хронічне захворювання, що характеризується підвищеним рівнем жирових відкладень і призводить до метаболічних, соматичних та нейрорегуляторних проблем.

Причини ожиріння

Проблема виникає через неправильний спосіб життя. Другорядні причини – генетика і прояви вроджених патологій. 

  • Поведінкові фактори: переїдання/перегодовування, надлишок вуглеводів, відсутність/нестача фізичної активності та стреси (заїдання).

  • Спадкові фактори: ожиріння у батьків та близьких родичів, наявність в роду захворювань-збудників ожиріння. 

  • Патологічні фактори: ендокринні та неврологічні хвороби, пухлини.

Серед окремих факторів виділяють незбалансоване харчування, гіподинамію та стрес, які сприяють набору ваги у різному віці. Але є й характерні чинники:

  • 0-3 роки: перегодовування та відсутність режиму харчування, занадто калорійні суміші;

  • 5-7 років: передчасний статевий розвиток;

  • пубертат: гормональний розлад, полікістоз у дівчат та адипозо-генітальна дистрофія у хлопчиків, прийом антидепресантів та гормонів.

Типи ожиріння 

Залежно від клінічної картини, існують різні форми захворювання.

  • Первинні: аліментарне (розлад харчової поведінки), конституційне (спадковість), гіпоталамічне (порушення функції гіпоталамуса та нейрогуморального обміну).

  • Вторинні: гіпоталамічне (інфекції), ендокринне (гормональний дисбаланс), моногенне (мутація гену лептину).

За розташуванням жирової клітковини це може бути абдомінальне, вісцеральне (збільшення живота при нормальних кінцівках), гіноїдне (відкладення на стегнах та сідницях) та андроїдне (відкладення на плечах та животі).

Ознаки первинного ожиріння: пітливість, задишка, високий тиск, головний біль, підвищений апетит. До вторинного додаються судоми, енурез, діарея, гіпертензія, порушення психічного та статевого розвитку тощо.

Небезпека дитячого ожиріння

Зайва вага має тяжкі наслідки: цукровий діабет, гіпертонія, ендокринні та метаболічні розлади, захворювання серця та судин, онкологія, безпліддя тощо. Ожиріння починається з дитинства, тому проблему виявляє педіатр. Комплексне лікування проходить за участю ендокринолога, дієтолога й іноді – психолога.

Діагностика ожиріння

Проводиться фізикальними, інструментальними та лабораторними дослідженнями, спрямованими на визначення типу, ступеня та причини проблеми.

При фізикальному обстеженні визначають індекс маси тіла за формулою маса у кілограмах, поділена на зріст у квадраті. Норма складає 20-25 одиниць. Цифри 25-30 вказують на зайву вагу, а від 30,1 свідчать про ожиріння. Антропометричні заміри (окружність талії, стегон та їх співвідношення) визначають тип ожиріння. 

Лабораторна діагностика включає: ліпідограму, розгорнутий аналіз крові (печінкові проби, білок, глюкоза, інсулін, гормони щитовидної залози та ін.), а також аналіз сечі.

Інструментальне дослідження – це УЗД (черевна порожнина, органи малого тазу, щитовидка), МРТ, КТ (дослідження ЦНС), ЕхоКГ, ЕКГ (перевірка серця).

Лікування ожиріння

Спочатку визначається причина накопичення жиру. Первинне ожиріння лікується коригуванням способу життя. В інших випадках програма розробляється індивідуально і містить медикаментозну й іноді – хірургічну корекцію.

Також призначається дієтотерапія. Зазвичай знижуються прості вуглеводи, жири й цукор, збільшується споживання свіжих овочів, обов’язковий сніданок повільними вуглеводами та обмеження їжі пізнім вечором. Добова калорійність розраховується на нормальну масу: 3 основні прийоми їжі та 2 перекуси. Порції мають бути невеликими і містити всі необхідні речовини для підростаючого організму. Пам’ятайте, що дієта призначається спеціалістом медцентру «Оксфорд Медікал Рівне» індивідуально. Стандартні схеми можуть зашкодити!

Медикаментозна терапія дуже обмежена, застосовується за наявності ендокринних патологій, а хірургія проводиться лише за наявності гормоно-продукуючих пухлин. Операції з видалення жиру – заборонені!

Збалансований раціон, правильний питний режим, регулярна фізична активність – основні профілактичні заходи. Формуйте здорову харчову поведінку змалечку. Дитина харчується тим, що дають вдома і засвоює звички батьків. Варто подавати правильний особистий приклад. І що менше в домі буде солодощів та фаст-фуду, тим краще. Обмежуйте пасивний відпочинок. Щодня повинна бути мінімум година для активностей. 

Ви відповідальні за здоров’я дитини, тому при наборі навіть 2 зайвих кг, запишіться на консультацію до фахівця!

ЗАПИСАТИСЯ НА ПРИЙОМ

( Рейтинг: 4.74, голосів: 109 )

відгуки




Залишити відгук
Ваші персональні дані не будуть опубліковані на сайті

Акції




актуальна інформація

Дякуємо!

Дякуємо за Ваш запит. Найближчим часом менеджер зв'яжеться з вами

Залишити повідомлення для адміністрації клініки
Ваші персональні дані не будуть опубліковані на сайті
up

Записатися на прийом

Якщо ви не знайшли потрібну інформацію - зв’яжіться з нами зручним для вас способом